Pokud nechcete propásnout žádný nový příspěvek, přidejte si "RSS kanál poslední změny na webu cestopisy" do Vaší RSS čtečky.
Hlavní navigace
- Hlavní stránka
- Černá Hora
- Česká Republika
- Čína
- Egypt
- Francie
- Chorvatsko
- Írán
- Itálie
- Island
- Japonsko
- Kuba
- Nový Zéland
- Polsko
- Norsko
- Rakousko
- Rumunsko
- Slovensko
- Španělsko
- Córdoba
- Sevilla
- Cádiz
- Tarifa
- La Línea, Gibraltar
- Málaga
- Granada
- Sierra Nevada
- Valencia
- Montserrat
- Barcelona
- Zaragoza
- Cadaqués
- Figueres
- Pyreneje - Aigüestortes I.
- Pyreneje - Aigüestortes II.
- Pyreneje - Ordesa a Monte Perdido
- Pyreneje - Andorra
- Pyreneje - Ordesa 2008
- Pyreneje - Maladeta-Posets
- Santander
- Jazykový a taneční kurz Granada
- La gente - lidé
- Pyreneje 2009 (V. Sojka)
- Turecko
- Ukrajina
- Velká Británie
- Kulturnosti
- Vzkazy od čtenářů
- Co s sebou na hory
- Zajímavé odkazy
- Hledám, prodám, nabízím
Pořád se něco děje
Pokud nechcete propásnout žádný nový příspěvek, přidejte si "RSS kanál poslední změny na webu cestopisy" do Vaší RSS čtečky.
Zaragoza
Pokud nemáte rádi památky po Římanech, tak snad ani do Zaragozy nejezděte (tedy pokud se nechystáte na Expo2008). Kromě těch Římanů nás totiž v Zaragoze nic moc extra nezaujalo...
Ale zase pokud antiku rádi máte, tak Zaragozu vřele doporučuji...je tady několik významných památek - zbytky fóra, lázní, divadla, apod., to vše precizně zpracované. Byla jsem tady unešená nejen z těch památek samotných, ale právě i z toho, jaká nádherná muzea z nich Španělé udělali. Nečekejte, že budete koukat jen na nějakou hromadu šutrů - muzea jsou interaktivní, plná doplňujících obrázků, mrňavých hýbajících se modelů a ve všech nám pouštěli i videa, která přibližují, jak konkrétní stavba kdysi vypadala a k čemu sloužila. Navíc jsou zpracovaná ne jako suchý dokument, ale spíše jako příběh (v jednom muzeu na nás dokonce "mluvila" jakási socha). Videa jsou samozřejmě buď v angličtině nebo ve španělštině.
Uvnitř se pochopitelně nesmí fotit, takže jedinou fotku, kterou máme, je kus antického divadla - jediná část památek, která je "nad zemí".
Ne každý ale muzea ocení... Pája se o zbytcích římského fóra vyjádřil, že je to jen pár šutrů, a když uviděl můj ublížený obličej (římské památky žeru), rychle se to snažil napravit: "Ale mě se to taky líbí...", a bezelstně dodal: "hele dívej, socha", čímž definitivně pohřbil mé naděje, že pochopí význam toho, co má před sebou... Ostatně to potvrdil i v římských lázních, kde jsem asi deset minut srovnávala rozvaliny s lépe zachovalými lázněmi v britském Bathu, načež Pája mi odpověděl: "Já bych si dal meloun..."
Krásná je v Zaragoze taky katedrála...moc jsme se těšili, že ji zkusíme vyfotit osvětlenou večer z mostu, ale bohužel se nepodařilo...kvůli náletu snad miliónu můr, které si tam snad daly ten večer rande z celého Španělska! Na mostě před katedrálou a v blízkém okolí se nedalo ani projít - šlo o jakési menší bílé druhy můr a bylo jich tam tolik, že to vypadalo, jako kdyby sněžilo. Hodně z nich navíc nevydrželo kamikadze nálety to lamp pouličního osvětlení, takže jich bylo i na zemi pořádně naseto. Hnus, prchali jsme odtama, jak nejrychleji to šlo, ve snaze nalepit jich na podrážky bot co nejmíň.
Poslední památka, která asi stojí v Zaragoze za to, je hrad Aljafería. Bohužel jsme se nedostali dovnitř, protože nám na to nezbyl čas, a doteď toho lituju. Nenechte se zmást prostým vzezřením hradu zvenčí - dle průvodce je vnitřní výzdoba hradu druhá nejhezčí ve Španělsku, hned po pohádkové Alhambře, dokonce tomu i věřím - hrady se takto prosté zvenčí stavěly proto, aby nevzbuzovaly závist a nepřilákaly lupiče.
Text: Markéta Polášková, foto: Pavel Prostřední