Pokud nechcete propásnout žádný nový příspěvek, přidejte si "RSS kanál poslední změny na webu cestopisy" do Vaší RSS čtečky.
Hlavní navigace
- Hlavní stránka
- Černá Hora
- Česká Republika
- Beskydy - Lysá hora, Kněhyně
- Beskydy - Pustevny, Radhošť
- Štramberk
- Vysočina na běžkách
- Praha v zimě
- Praha - letní fotografie
- Brno
- Hukvaldy
- Brno - Ignis Brunensis 2007
- Botanická zahrada Brno
- Brněnská přehrada
- Víkend v Českém Švýcarsku
- Za mlhami Jeseníků
- Česká Kanada a Jindřichův Hradec
- Město Tábor
- Helfštýn
- Zámeček Mlázovy
- Čína
- Egypt
- Francie
- Chorvatsko
- Írán
- Itálie
- Island
- Japonsko
- Kuba
- Nový Zéland
- Polsko
- Norsko
- Rakousko
- Rumunsko
- Slovensko
- Španělsko
- Turecko
- Ukrajina
- Velká Británie
- Kulturnosti
- Vzkazy od čtenářů
- Co s sebou na hory
- Zajímavé odkazy
- Hledám, prodám, nabízím
Pořád se něco děje
Pokud nechcete propásnout žádný nový příspěvek, přidejte si "RSS kanál poslední změny na webu cestopisy" do Vaší RSS čtečky.
Zámeček Mlázovy
Nedaleko Plzně se nachází maličká vesnička Mlázovy. Nebýt flamencového semináře, který se zde konal jeden listopadový víkend, asi bych se sem nikdy nedostala. Nenalákala by mě ani ohrada s daňky či s lamami, ani pohádková chalupa s loutkami. A už vůbec ne místní venkovský zámeček. A zrovna v tom jsme strávili v podstatě celý víkend...
Malý zámeček Mlázovy byl mnoho let na spadnutí. V poslední chvíli jej složitě odkoupila rodina architektů a rozhodla se jej rekonstruovat, což pokládám za velmi odvážný, až skoro šílený čin, vzhledem k tomu, v jakém stavu zámek a okolí byl (ještě částečně je). Hlavní budova zámku má sice novou střechu, vzhled fasády i pohled zaprášenými okny dovnitř mě však nutil k opatrnosti projít kolem zámečku po špičkách, aby na mě kus zámku nespadl. Tohle zrekonstruovat bude stát ještě hodně práce a peněz, ale přeji majitelům, ať se jim práce podaří a vynaložené finance snad někdy vrátí, protože už v duchu vidím zámeček opravený a zářící, a je to skutečně hezký pohled :)
Majitelé prozatím zrekonstruovali některé z budov patřících k zámku a vytvořili z nich tzv. "holiday park". Z bývalých správních budov a stájí pro dobytek vznikl originální penzion s původními prvky - s klenutými stropy a s kamennými žlaby zabudovanými citlivě do koupelen. Před penzionem bublá přírodní koupaliště, které bych si věru dokázala představit u nás na zahradě :) K zámku také patří krásná zahrada, kde toho sice v době naší návštěvy (listopad) nebylo moc k vidění, ale o to víc bych chtěla zámek a zahradu navštívit někdy na jaře nebo v létě.
Na recepci jsem se u kávy začetla do brožury, kterou jsem si zde půjčila, a díky pěkným článkům se začala na zámek dívat jinýma očima. Majitelé se opravdu snažili zachovat ze zámku co nejvíce původních prvků a používat klasické materiály (dřevo, kámen, cihly...). O původních stropech a žlabech už jsem psala. Kousek od recepce si můžete všimnout také stropu původní černé kuchyně (opravdu je černý :) ), chodbami šlapete po původních dlaždicích. Vzadu v parčíku stojí rekonstruovaný kuželník, který je velmi originální - jednotlivé sloupy jsou zobrazeny jako kuželky, přičemž každá je z jiného dřeva. Pokud typy dřeva nepoznáte podle barvy a struktury (jako asi málokdo), pomůžou vám obrázky plodů, květů či listů na hlavě každé kuželky. Hezký přírodní kvíz :)
Na tyto a další detaily už by ale byl skoro potřeba průvodce, protože normálně bych si takovýchto věcí asi nevšimla (toho černého stropu jsem si sice všimla, ale jako první mě napadlo, jestli v těchto místech v zámku někdy náhodou nehořelo :) ).
Zámek dnes slouží především jako penzión a jako vhodné místo, kde pořádat podobné akce, jako jsme měli my (taneční flamencový seminář). K dispozici je zde například i přednáškový a taneční sál, takže je možné zde uskutečnit různé semináře, malé konference, školení, apod., a zároveň všechny hosty v areálu ubytovat.
O dalších atrakcích na zámečku i v okolí se dočtete na:
oficiálních stránkách zámečku
na webu PohadkovaSumava.cz
Fotogalerie:
Zámek je sice značně omšelý, musím ale uznat, že jisté kouzlo to má
Zrekonstruované správní budovy s přírodním jezírkem
Text a foto: Markéta Polášková